Πράσινος Αυτοκράτορας: σήκωσε το 7ο συντρίβοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ένας ακόμα άθλος για το ελληνικό μπάσκετ…η ομάδα του Παναθηναϊκού σήκωσε το 7ο ευρωπαϊκό της τρόπαιο στο Βερολίνο και μάλιστα συντρίβοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

επταστερος παο

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο κλείνοντάς το με μία σημαντική διαφορά, σκορ 36-25.

Στη δεύτερη όμως περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και οι Λεσορ, Σλούκας και Γκραντ κάλυψαν το κενό του Ναν. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να χάνει με 54-49.

Οι παίκτες του ΠΑΟ στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν απίστευτες άμυνες, δέχθηκε μόνο 7 πόντους από τη Ρεάλ. Πραγματικά συγκλονιστική η αμυντική του λειτουργία. Πέρασε και στο σκορ με 64-61.

Από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους. Οι παίκτες της Ρεάλ δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και αστοχούσαν συνεχώς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σλούκας έβαλα φανταστικά τρίποντα, ο Ναν ευστόχησε στα σουτ του και ο Μήτρογλου και εκείνος με ψυχή έβαλε καθοριστικό τρίποντο.

Όλοι οι παίκτες έδειξαν ότι το ήθελαν αυτό το τρόπαιο πολύ…και το κέρδισαν!