Η Ισπανία κατέκτησε το EURO 2024, 2-1 την Αγγλία

Η ομάδα της Ισπανίας κατέκτησε τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της, κέρδισε 2-1 την Αγγλία και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της Ευρώπης.

ισπανία

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, ο ρυθμός του θα λέγαμε ότι βόλευε τους Άγγλους καθώς οι Ισπανοί είχαν περιοριστεί αρκετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο 47, η Ισπανία έκανε το 1-0. Ο Γιαμάλ έσπασε την μπάλα αριστέρα στον Γουίλιαμς ο οποίος κέρδισε τον τερματοφύλακα της Αγγλίας. Από εκεί και πέρα οι Ισπανοί έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ με την Αγγλία να αρχίσει να βγαίνει μπροστά από το 61ο λεπτό.

Στο 71ο λεπτό η Αγγλία έκανε το 1-1 με ωραίο δυνατό πλασέ του Πάλμερ. Οι Ισπανοί δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη. Ανέβηκαν ξανά μπροστά και φάνηκε ότι ήθελαν να τελειώσουν τον αγώνα στην κανονική διάρκεια. Το σωτήριο γκολ για τους φούριας ρόχας ήρθε στο 86ο λεπτό από τον Ογιαρθάμπαλ.