Εθνική ομάδα πόλο: με ψηλά το κεφάλι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο

Πριν λίγο τελείωσε ο μεγάλος τελικός της εθνικής ομάδας πόλο απέναντι στη Σερβία, για το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

ethnikh omada polo metallio

Η εθνική ομάδα έπαιξε αρκετά καλά, μαλιστα μετά το δυνατό ξεκίνημα των Σέρβων κατάφερε παίζοντας πολύ καλή άμυνα να ισοφαρίσει το σκορ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ειδικά στο τελευταίο 8λεπτο οι Σέρβοι ήταν πιο ψύχραιμοι σε συγκεκριμένα – καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο ο Δημήτρης Σκουμπάκης ισοφάρισε σε 10-10 και οι Σέρβοι έκαναν το 11-10 σκοράροντας με πέναλτι.

Ο Μίτροβιτς και Μάντιντς έκαναν το 13-10 και η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Δεν πειράζει όμως, είμαστε πολύ περήφανοι για την πορεία αυτής της ομάδας και το ασημένιο μετάλλιο που μας χάρισε.