Παναθηναϊκός: σήκωσε το Κύπελλο Ελλάδας

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει τον τελικό απέναντι στον ΠΑΟΚ και να σηκώσει το Κύπελλο Ελλάδος, επιστρέφοντας στα τρόπαια μετά από 8 χρόνια.

κύπελλο ελλάδας

Ο τελικός ξεκίνησε με καθυστέρηση και με τον Παναθηναϊκό να πιέζει αρκετά, μετά ισορρόπησε και το γκολ ήρθε με πέναλντι. Ο διαιτητής εξέτασε και το VAR και χρέωσε πέναλντι στην κλωτσιά του Βιειρίνια στον Γκατσίνοβιτς. Ο Αϊτόρ έκανε το 1-0.

⚽️ Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0 Το γκολ | Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας 21.5.2022 – YouTube

Πάνω στους πανυγιρισμούς ο παίκτης του Παναθηναϊκού δέχτηκε πέτρα με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει τον αγώνα. Όταν ξεκίνησε, έπειτα από αρκετά λεπτά, ο Παναθηναικός απείλησε πάλι με τον Αϊτόρ ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρήσει στο 44ο λεπτό με τον Άκπμορ.

Στο 47ο λεπτό είχαμε νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γκατσίνοβιτς που δεν κατάφερε να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο, ανέβασε απόδοση αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.