Eurobasket: χάλκινο μετάλλιο για τη Γερμανία

Πριν λίγο τελείωσε ο μικρός τελικός του Eurobasket ανάμεσα σε Γερμανία και την Πολωνία, με νικήτρια τη Γερμανία.

χάλκινο μετάλλιο γερμανία

Επικράτησε με 82-69 αν και το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο, κάτι που δεν φαίνεται από το αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν μαζί στο σκορ με τη περίοδο τελικά να κλείνει με 19-14 υπέρ των Γερμανών.

Στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα της Γερμανίας μεγάλωσε, οι Ομπστ,Ταίς, Σρέντερ έβαλαν συνεχόμενα τρίποντα και το ημίχρονο τελείωσε με 36-23.

Οι Πολωνοί στην τρίτη περίοδο ήταν εύστοχοι και σε τρίποντα και ο Σλότερ έκανε το 54-49 στο 30ο λεπτό με τρίποντο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ έκλεισε με 59-59.

Όμως οι Γερμανοί βρήκαν πάλι τις λύσεις, ευστόχησαν σε κρίσιμες φάσεις και πήραν το χάλκινο μετάλλιο.