Μουντιάλ: Βραζιλία και Κροατία πέρασαν στα προημιτελικά!

Σήμερα είχαμε ακόμα δύο παιχνίδια τα οποία έδωσαν 2 ακόμα εισιτήρια για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, στην Κροατία και στη Βραζιλία.

βραζιλία μουντιάλ

Στις 17.00 είχαμε το παιχνίδι Ιαπωνία-Κροατία. Η Κροατία βρέθηκε πίσω στο σκορ καθώς η Ιαπωνία σκόραρε στο 43ο λεπτό με τον Μαέντα.

Η ισοφάριση για την Κροατία ήρθε στο 55 με υπέροχη κεφαλιά του Πέρισιτς. Η Κροατία ήταν κάπως καλύτερη αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει, το παιχνίδι πήγε στην παράταση και κατέληξε στα πέναλτι.

Εκεί μίλησε ο Λιβάκοβιτς, ο τερματοφύλακας της Κροατίας, έπιασε 3 πέναλτι και έδωσε το εισιτήρια στην ομάδα του.

Στις 21.00 η Βραζιλία αντιμετώπισε τη Νότια Κορέα, νίκησε με 4-1 και πήρε μία θριαμβευτική πρόκριση στους 8.

Η Βραζιλία άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Βινίσιους. Και το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Ο Γιουνγκ ανέτρεψε τον Ριτσάρλισον και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, το οποίο ο Νειμάρ το αξιοποίησε κάνοντας το 2-0.

Η Βραζιλία ήταν ασταμάτητη, στο 29ο έκανε το 3-0 και στο 36ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Πακετά το 4-0.

Οι Κορεάτες απλά μείωσαν σε 4-1 με δυνατό σουτ του Σέουνγκ-Χο στο 760 λεπτό.

Πλέον η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Κροατία, παιχνίδι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.