Μουντιάλ 2022: Η Κροατία απέκλεισε τη Βραζιλία στα πέναλτι

Αυτό και αν είναι είδηση.. η Βραζιλία είναι εκτός Μουντιάλ καθώς αποκλείστηκε νωρίτερα από την Κροατία με 4-2 στα πέναλτι.

μουντιάλ 2022

Ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος στην κανονική διάρκεια και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, στο 105ο λεπτό ο Νειμάρ έδειξε την κλάση του πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ. Άντεξε στο μαρκάρισμα του Σόσα, απέφυγε ακόμα και τον τερματοφύλακα της Κροατίας και έκανε το 0-1.

Όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, αλλά η Κροατία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ισοφάρισε με τον Πέτκοβιτς στο 117ο λεπτό λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Η μπάλα κόντραρε και στον Μαρκίνιος και κατέληξε στην εστία της Βραζιλίας.

Μοιραίοι παίκτες για τη Βραζιλία ο Ροντρίγκο και ο Μαρκίνιος που έχασαν δύο πέναλτι. Η Κροατία ήταν πιο ψύχραιμη και έτσι πήρε τη μεγάλη πρόκριση.