Η Μαρία Σάκκαρη επανήλθε στις νίκες μετά τον αποκλεισμό της στο Roland Garros. Κέρδισε την Κινέζα Σιγιού Γουάνγκ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης.
![σάκκαρη](https://youthspot.gr/wp-content/uploads/2023/06/maria-sakari.jpg)
Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Αλίζ Κορνέ – Κείτι Σουόν.
Η Σάκκαρη κέρδισε τέσσερα διαδοχικά γκείμ στο πρώτο σετ και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της. Στο δεύτερο σετ η Μαρία κατάφερε να σπάσει όταν το σκορ ήταν 5-5 ένα σετ μπολ της Γουάνγκ με τρεις πόντους σερί έφτασε στο 8-6.