Μουντομπάσκετ: η Γερμανία «πέταξε» έξω τις ΗΠΑ και είναι στον τελικό

Αυτό και αν είναι έκπληξη! Η εθνική ομάδα μπάσκετ της Γερμανίας νίκησε στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ τις ΗΠΑ με 113-111 και θα παίξει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής απέναντι στη Σερβιά.

γερμανία μουντομπάσκετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τη Γερμανία και τις ΗΠΑ να πιάνουν υψηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο 60-59. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με Σρέντερ, Βάγκνερ μπροστά είχαν τρομερή ευστοχία στα σουτ που έκαναν.

Στο τελευταίο λεπτό έγινε χαμός. Οι Γερμανοί έκαναν το 107-113 στα 50 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Οι Αμερικάνοι προσπάθησαν με τον Έντουαρτς να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η Γερμανία απέκλεισε το φαβορί για τον τίτλο της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσουν στο μεγάλο τελικό τη Σερβία. Θα μεταδοθεί από ΕΡΤ1, Novasports την Κυριακή στις 15.40.